Iz tog razloga nejasno nam je zbog čega se pokreću humanitarne akcije za prikupljanje pomoći pod izgovorom da su, iako Fond solidarnosti finansira liječenje, porodici potrebna dodatna sredstva da bi roditelji mogli biti u pratnji djeteta – poručuju iz Fonda
Navode primjer porodice Drljača iz Banjaluke i akcija u kojima se apeluje da im se pomogne jer njihov dječak ponovo treba da ide na liječenje u Francusku.
Roditelji su objavili da će Fond solidarnosti finansirati liječenje, ali da su im potrebna i dodatna sredstva jer, kako navode, ”jedan roditelj mora biti u pratnji djeteta”.
– Dječak je prošle godine već bio na liječenju u Francuskoj u pratnji oba roditelja, a sve troškove, uključujući i put i smještaj, finansirao je Fond solidarnosti. Samo za putne troškove i troškove smještaja Fond solidarnosti izdvojio 3.000 KM – poručuju iz Fonda.
Oni apeluju na roditelje i humanitarne organizacije, kao i na medije i novinare, da se kod pokretanja i objavljivanja poziva za pomoć vodi računa o čemu se radi i da se jasno navede za šta je potreban dodatni novac.
– U protivnom, sa pravom se narušava povjerenje u Fond solidarnosti od strane građana koji se, kada vide takve apele, opravdano pitaju za šta oni izdvajaju novac od svojih plata – navodi se u reagovanju Fonda.
Iz Fonda ističu da su svjesni da je porodicama čiji se mališani liječe u inostranstvu često neophodan novac za svakodnevne životne potrebe i stavke koje ne pokriva Fond solidarnosti, poput hrane, određenih lijekova i preparata.
– Nikada nismo sporili takve akcije. Međutim, smatramo nekorektnim da se novac prikuplja za nešto što Fond solidarnosti finansira, jer se time obmanjuju građani i nanosi šteta ne samo Fondu, već i svim porodicama čiji se mališani liječe ili će se tek liječiti posredstvom naše ustanove. Zbog toga, pored medija, pozivamo i sve građane da nam se obrate, ukoliko vide humanitarnu akciju koja se odnosi na liječenje djece i provjere o čemu se radi i da li Fond finansira konkretno liječenje – navodi se u reagovanju.
Dodaju da su svi brojevi Fonda solidarnosti dostupni su na internet stranici www.fondsolidarnosti.com, a da su tu objavljena i sva rješenja koje je Fond odobrio, sa napomenom u u koje svrhe će se novac utrošiti, te koliko iznosi stanje na računu Fonda.
Podsjećamo, Fond solidarnosti počeo je sa radom 2018. godine, a sa ciljem da finansira liječenje djece do 18 godina u inostranstvu, onda kada njihovo liječenje nije moguće kod nas niti u ustanovama u Srbiji sa kojima Fond zdravstvenog osiguranja ima potpisane ugovore.
Do sada je za dijagnostiku i liječenje djece u inostranstvu odobreno oko 2.000 rješenja za više od 850 mališana, od kojih mnogi na liječenje ili kontrole odlaze u kontinuitetu.
Izvor: Srpskainfo