Džabe su djeca pakovala kofere. Na put u Francusku nisu otišli, a neki od roditelja ostali su bez uplaćenog novca. Zorana je tako sa još četrdesetak roditelja đaka Prve beogradske gimnazije prije tačno godinu dana prihvatila ponudu da djeca za prvomajske praznike otputuju u Pariz.
Organizator, škola stranih jezika iz Niša, im je ugovor o putovanju poslao na mejl, a dogovorili su da aranžman uplate na tri rate. Kako se putovanje bližilo, zakazali su sastanak kako bi razmotrili sve detalje. Organizator se nije pojavio, a onda je u februaru otkazan put, uz obećanje da će novac biti vraćen.
"Tu kreće naša agonija, kad smo shvatili da to što čovek piše na grupi, što je stvarno vređanje zdravog razuma, i da nema veze sa onim što se stvarno dešava, opet je bilo izuzetno teško jer mi u tom trenutku zaista nismo imali nikakve informacije, nismo znali šta nas je zapravo snašlo i napravili smo jedan sastanak bez njega i dogovrili smo se da ćemo biti složni i uporni da povratimo novac", kaže Zorana Šijan Oborina za RTS.
Poslije mnogo truda, pritisaka, putovanja u Niš, roditelji su uspjeli da povrate uplaćeni novac.
Ali priča se nastavlja, samo sa drugim akterima. Ovoga puta to su roditelji đaka iz OŠ "Ujedinjene nacije". Njhovoj djeci je ponuđen put u Žeks, 11 dana uz učenje jezika. Trebalo je da otputuju u avgustu, međutim kada su roditelji uplatili cio iznos od oko 1.100 evra, rečeno im je da je putovanje otkazano, a organizator je, kako kažu, nestao.
Roditelji su angažovali advokata i postupak je u toku.
"Ono što je najstrašnije u celoj priči je da smo mi naravno u želji da svojoj deci priuštimo jedno novo iskustvo, većina dece bi prvi put i otišla samostalno u inostranstvo, prosto eto, to razočarenje koje su deca doživela prvenstveno je bilo najgore i najstrašnije", kaže mama Ivana Savić.
U Juti kažu da zakon o turizmu jasno propisuje ko smije da organizuje putovanja i to nikako ne mogu biti škole stranih jezika ili udruženja.
"Savet je kada treba da se ugovaraju takva putovanja da insistriraju na podacima firme, dakle da je firma registrovana, da mora da ima garanciju putovanja i licencu za rad. Mi imamo mnogo slučajeva gde škole jezika koje žele to da rade na pravi način naprave ugovor sa agencijom koja poseduje licencu za rad i agencija je ta koja onda organizuje to putovanje u skladu sa zakonom", kaže Aleksandar Seničić iz Jute.
U međuvremenu su roditelji saznali da na obećana i uplaćena putovanja nisu otputovali ni đaci Karlovačke gimnazije. A prevarenih ima još. RTS je pokušao da sa vlasnikom škole stupi u kontakt ali njegov broj je ugašen.
Nezvanično saznaju da je u Francuskoj, u kojoj inače i živi.
Izvor: RTS