„Meni su stalno u glavi one slike koje sam gledala samo u filmovima - kako muškarac umire usred seksualnog vrhunca. A mislim da su i Milanu", napisala nam je u pismu. Odgovore na Jasnina pitanja pokušali smo da pronađemo u knjizi „Seks za neupućene", svetski čuvenog seksologa i psihoterapeuta dr Rut Vesthajmer, koja je dosad objavila 18 vrlo ozbiljnih knjiga o seksu. Iz ovog vodiča, koji je kod nas izdala „Mikro knjiga", prenosimo najkorisnije savete za sve vas koji imate strahove poput Jasne i Milana.
PRVO KOD KARDILOLOGA
Nije da srčani bolesnici ne žele seks - oni ga se plaše. Boje se da će uzbuđenje pri snošaju ili ono koje prati orgazam izazvati nov infarkt, ovoga puta fatalan. Naravno, određeno vreme nakon infarkta lekar neće dozvoliti seks. A kada konačno dobijete zeleno svetlo, to ne znači da ste odmah spremni. Muškarcu ne treba mnogo da bi izgubio sposobnost postizanja erekcije, pa strah od infarkta može da izazove impotenciju. Ekvivalentan problem kod žena je anorgazmija, nesposobnost da se doživi orgazam. Strah od seksa nakon infarkta najlakše ćete odagnati uz pomoć svog kardiologa. To treba da se obavi u bolnici, dok se još oporavljate. Ako vam treba i dodatna provera da biste znali šta možete a šta ne smete, onda obavezno uradite i te testove. Nijedan lekar ne bi trebalo olako da pređe preko problema vezanih za seks, jer preko toga ne može olako preći ni pacijent niti njegov partner.
ZID ĆUTANJA U ORDINACIJI
Dr Vesthajmer kaže da je o ovoj temi razgovarala s mnogim kardiolozima i zaključila da zid ćutanja postoji - prave se nevešti i lekari i pacijenti. Ako je tako u Americi, sigurno je još nezgodnije o toj temi razgovarati u Srbiji. Verovatno ste i sami to već iskusili. Neki kardiolozi, kaže dr Vesthajmer, elegantno prelaze preko seksualnih aspekata terapije, a mnogo puta su pacijenti previše stidljivi da bi s kardiologom započeli razgovor o seksualnim problemima. Ovo je posebno izraženo kod starijih bolesnika, koji čine većinu klijenata kod kardiologa. Oni možda misle da u njihovim godinama seks više nije bitan. Međutim, seks jeste važan i može da igra veliku ulogu pri oporavku. Prema tome, ne ignorišite seksualne probleme, već ih ispričajte lekaru.
PRVI KORAK MASTURBACIJA
Nije samo bolesnik taj koji može da iskusi impotenciju ili anorgazmiju, to može da bude i njegov partner, jer se on jednako pribojava da bolesniku ne izazove srčane smetnje. Partneru je potrebno isto toliko ohrabrenja koliko i samom pacijentu. Jedan od načina da prevaziđete strah u seksu jeste da prvi korak bude masturbacija, pa da lagano evoluirate do snošaja. Ako ste vi ti koji se oporavljate od bolesti, možete da radite masturbaciju partneru da on ne bi morao da se uzdržava od seksa. Strah ne mora da bude jedini uzrok impotencije. Vaskularni problemi obično su povezani s krvnim sudovima.
MOŽDA I NIJE U GLAVI
Pošto je erekcija posledica navale krvi u penis, ponekad impotencija koju muškarac doživljava posle infarkta ima pre fizički nego mentalni uzrok. Angina, kratko disanje i tahikardija ne moraju da budu fatalni, ali mogu ozbiljno da utiču na polni život. Ovi simptomi se često pojave nakon orgazma, tokom perioda smirivanja rada srca. Ako svaki put kada imate orgazam dobijete i anginozni napad, koji se manifestuje oštrim bolom u grudima, to svakako neće unaprediti vaše seksualne odnose, zar ne? I o tome se morate posavetovati s lekarom. Strah od seksa posle infarkta nije bez osnova, ali istraživanja pokazuju da je rizik minimalan. Za zdrave osobe rizik da tokom polnog snošaja dožive infarkt iznosi dva prema milion. Kod muškaraca koji imaju srčanih tegoba taj broj se povećava na 20 prema milion. A to je i dalje mali rizik.
Izvor: zena.blic.rs