Navedeno je to u izvještaju koji je usvojila Vlada Republike Srpske. Ovaj, 32. Izvještaj Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija koji je, u ime Republike Srpske kao potpisnice svih aneksa koji čine Dejtonski sporazum, generalnom sekretaru UN i zemljama članicama Savjeta bezbjednosti, uputio je predsjednik Vlade Republike Srpske.
- Uz to, Šmitova vladavina podriva vladavinu prava u BiH, jer niko - čak ni visoki predstavnik koji bi bio legitiman - nema zakonsko ovlašćenje da donosi zakone u BiH putem odluke. Dejtonski sporazum, kao jedini izvor njegovog pravnog ovlašćenja, visokom predstavniku ne daje ništa ni nalik na pravo da odlukama donosi zakone – stoji, između ostalog, u izvještaju.
Takođe, u istom izvještaju se osuđuje „nezakonito strano uplitanje u unutrašnje poslove BiH koje je odgovor na odbranu ustavnog poretka BiH od strane lidera Republike Srpske“.
- Ova kontraproduktivna kampanja neće uspjeti i služi samo da bespotrebno izazove probleme i ogorčenost među stanovnicima Republike Srpske – stoji u izvještaju Vlade.
Takođe, naglašena je opredijeljenost Republike Srpske za napredak na evropskom putu BiH uz očuvanje ustavnog poretka BiH.
Pored toga, u izvještaju je objašnjeno i da je brzi napredak BiH na evropskim integracijama zaustavljen Šmitovom odlukom, kojom se navodno
uvode krupne izmjene u izborni zakon BiH, a dodatno je podriven neustavnim postupanjem bošnjačkih političara kojim se spoljna politika preotima od Predsjedništva BiH.
Takođe se objašnjava da „Šmit i OHR sabotiraju evropske integracije BiH te da je i EU priznala da OHR ne smije nastaviti da vlada BiH.“
U trećem dijelu naglašava se i da se u procesu evropskih integracija ustavna struktura BiH mora poštovati.
- Republika Srpska vjeruje da BiH može da uspije i napreduje ka članstvu u EU pod uslovom da dejtonski ustavni poredak poštuju svi domaći i strani akteri u čijem je interesu budućnost ove zemlje – stoji u izvještaju.
Trideseti i drugi izvještaj Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN odnosi se na period maj - oktobar 2024. godine i u njemu, kao i u svojim dosadašnjim izvještajima, Vlada Republike Srpske izražava svoja viđenja o ključnim pitanjima i problemima sa kojima se suočava BiH, a u cilju razjašnjavanja svojih stanovišta članovima Savjeta bezbjednosti i međunarodne zajednice.
Cjelokupan tekst 32. izvještaja Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija je dostupan na internet stranici Vlade Republike Srpske, u rubrici izdvajamo.
Izvor: Nezavisne