Zaključivanjem sporazuma, koji ima istu pravnu snagu kao i sudska presuda, i stranke i sud su pošteđeni dugotrajnog vođenja sudskog postupka, nepotrebnog pribavljanja i izvođenja dokaza, odlaganja/odgađanja ročišta, dugotrajnog postupka namirenja, eventualnog drugostepenog postupka, te se izbjegavaju brojni dodatni troškovi redovnog sudskog postupka.
Stranke koje su zainteresovane i žele svoje predmete riješiti sudskom nagodbom mogu se samostalno, preko svog zastupnika ili u dogovoru sa suprotnom stranom obratiti Okružnom privrednom sudu u Bijeljini, te pisanim prijedlogom ili na drugi način predložiti zaključenje sudske nagodbe. Važno je naglasiti da stranke sudsku nagodbu mogu sklopiti i neovisno o periodu održavanja Sedmica sudske nagodbe.
Privredni sporovi su ona vrsta sporova, koja značajno utiče na ekonomske tokove i dužina trajanja privrednih predmeta može negativno uticati na poslovanje privrednih subjekata, pa bi rješavanje ove vrste sporova sudskom nagodbom nesporno pridonijelo stvaranju bolje poslovne klime.
Izvor: Bijeljina Danas