Bursać je istakao da je đubrivo jeftinije za oko deset, a sjemena za oko tri odsto, dok je dizel gorivo oko 11 odsto jeftinije, mada je riječ o robi čija je cijena promjenjiva na sedmičnom nivou.
-Ministarstvo poljoprivrede podržaće jesenju sjetvu sa 500 KM po hektaru za žitarice i 400 KM po hektaru za uljarice, što će sigurno moći da pokrije troškove. Prošle godine smo dosta podigli i regres po litru nafte, a kada budemo spremali pravilnik o podsticajima vidjećemo u narednoj godini na kojem će biti nivou - rekao je Bursać.
Naveo je da se cijene sjemena pšenice kreću od 1,1 do 1,5 KM po kilogramu, što zavisi od sorte i kvaliteta, te napomenuo da resorno ministarstvo podržava zahtjev poljoprivrednika da distributeri sjemena nabave kvalitetnije sjeme sa većim nivoom proteina.
-Poljoprivrednici bi posredstvom svojih udruženja i predstavnika trebalo da razgovaraju sa sjemenskim kućama. Nama bi bilo drago da poljoprivrednici siju najkvalitetne pšenice, takozvane hljebne, da podignemo kvalitet domaćeg žita i imamo veći udio domaćeg brašna u pekarskim proizvodima u Republici Srpskoj - naglasio je Bursać.
Izrazio je uvjerenje da su dobavljači spremni da uvaže takve zahtjeve poljoprivrednika.
-Sigurno je da će sjemena biti dovoljno i sve površine u Republici Srpskoj biće zasijane. Riječ o 65.000 hektara, od čega će 40.000 hektara biti pod pšenicom, zatim slijede ječam, zob, raž, uljarice - naveo je Bursać.
On je podsjetio da Ministarstvo subvencioniše sa 60 odsto polisu osiguranja, te je pozvao poljoprivrednike da osiguraju svoje usjeve imajući u vidu učestale ekstremne vremenske prilike.
-Nakon dugog sušnog perioda, kiše koje smo imali pogoduju pripremi zemljišta za početak jesenje sjetve. Očekujemo da će sjetva početi na vrijeme, za oko sedmicu, dvije - rekao je Bursać.
Izvor: Srna