Damjanović, koji je bio i novinar "Novosti", dopisnik sa Kosmeta, posjetio sva sveta mjesta hrišćanska i pravoslavna od Hilandara, Egipta do Jerusalima i dalje, istražujući korijene vjere naše i naših svetitelja, koja rod voli i slavi.
- Ana sa Dedinja je djelo ljubavnih događaja u kojima mladi ljekar i bogata djevojka koja je postala žrtva drogerčine sve da ostanu osjećanima svoga srca - poručio je akademik profesor dr Mirko Kerkez, predsjednik Naučnog vijeća SKANU, višegodišnji zamjenik direktora KC Srbije, kao čuven srpski hirurg.
- Autor nas upoznaje sa likovima i dešavanjima s kojima se svako od nas susretao ili je bio svjedok. Zadire u ljudsku psihu pokazuje dokle mogu da idu intrige, pokvarenost, licemjerstvo, želja da se bude neko i nešto uz pomoć alata koji nisu primjereni ljudima sa dostojanstvom.
Akademik profesor dr Neđo Danilović, svjetski priznat naučnik, istakao da je akademik Damjanović, pored literarnog dela, krasno ispisanog, darovao čitaocima i mnoštvo štiva zasnovanog na naučnoj osnovi.
Vladimir Mitrić, novinar "Novosti" rekao je da su događaji koje opisuje Damjanović u djelu "Ana sa Dedinja", zapravo velika društvena hronika tog vremena, prije više od 30 ljeta, "što je, danas, aktuelno i te kako, "pa knjiga šalje savjete, poruke, pouke, upozorenja, ali i traži da čitalac, sam pred sobom, pogeda dobre i sebe i svoj dom kojim "brodićem plovi kroz život".
- Sjajno je što je ovo veče okupilo veliki broj medicinskih sestara, koje su, zaista, "žene bijelog srca", kako nedavno reče njihova koleginica sa VMA, što znači da su nesutrašive u radu, sa velikim znanjem i umijećem i empatijom do neba - rekao je Mitrić.
-Provodeći život između pacijenata, njihovih srodnika, ljekara i drugih ljudi, medicinske sestre svakodnevno saznaju mnoge teške ljudske priče i pomažu, nesebično, svakom do granica iznemoglosti. A, koliki je njihov značaj u sistemu zdravstva, pokazala je pandemija korona virusa.
Ovo djelo one sjajno razumiju i shvataju i zato je sjajno što je njihova koleginica Barać spojila sve njih i ovo sjajno djelo Dragana Damjanovića, koji je, kao i Gabrijel Garsija Markes, kolumbinski nobelovac, mada dobitnik Nobelove nagrade za književnost, ostao novinar, tvrdeći da je to najljepša profesija na svijetu i da se protiv toga ne može.
Izvor: Bijeljina danas