Sekretar Gradske organizacije Crvenog krsta Bijeljina Aleksandar Savić izjavio je da je posjeta bolnici samo jedna od aktivnosti koju će volonteri Crvenog krsta provesti u Nedjelji borbe protiv tuberkuloze.
„Tradicionalno svake godine organizujemo ovu posjetu Odjeljenju za pulmologiju u bijeljinskoj bolnici gdje smo uvijek domaćinski dočekani. Danas smo donijeli 15 paketa za pacijente koji su na liječenju od plućnih bolesti. Time želimo da skrenemo pažnju na zdrave navike i upozorimo javnost na opasnosti od zaraznih bolesti. Ako u tome uspijemo čak i u procentu od 0,1 odsto, mi smo presrećni. U okviru ove sedmice održaćemo predavanja u osnovnim i srednjim školama i organizovati prodaju markica u centru grada“, najavio je Savić.
Jedan od volontera Teodora Marković kaže da je humanost pokretač njenog dugogodišnjeg volonterskog rada.
„Mene prije svega pokreće prvi princp naše organizacije humanost, ljubav prema čovjeku i zadovoljstvo kada nekome pomognemo, kada smo nekome barem jedan dan učinili ljepšim“, kaže ona.
Na Odjeljenju za pulmologiju trenutno se nalazi 15 pacijenata od kojih je jedan sa dijagnozom tuberkuloze.
„U posljednjih nekoliko godina imamo znatno smanjen broj oboljelih od tuberkuloze pluća. Svi pacijenti oboljeli od tuberkuloze, kao i svi plućni bolesnici koji se liječe u našoj bolnici imaju adekvatne dijagnostiče i terapijske usluge. Stalno se usavršavamo u novim dijagnostičkim procedurama i pratimo sve trendove daljeg poboljšanja“, izjavila je dr Slađana Trifković, načelnica Odjeljenja za pulmologiju JZU Bolnica „Sveti Vračevi“ Bijeljina.
Ona je navela da je važno znati da svaki čovjek tokom svog života dođe u kontakt sa bacilom tuberkuloze, ali da samo 10 odsto njih oboli od ove bolesti.
„Tuberkuloza je zarazna bolest od javnog zdravstvenog značaja, a naša zemlja spada u grupu sa nižom stopom oboljevanja. Inficiranje bacilom tuberkuloze ne znači obavezno oboljevanje od aktivne bolesti. Oboljevanje zavisi od imuniteta samog domaćina kao i virulentnosti, odnosno zaraznosti samog bacila tuberkuloze. Tuberkulozu dobija onaj koji ima oslabljen imunitet“, navela je dr Trifković.
Među riziko faktore spadaju pothranjenost, loši socio - ekonomski uslovi, zlopotreba nikotina, alkohola i droga, te hronične bolesti, kao što je dijabetes, insuficijencija jetre, insuficijencija bubrega i bolesti sa imunosupresivnom terapijom kao sto su autoimune reumatološke bolesti.„Posebno ističemo da su pacijenti na biološkoj terapiji u velikom riziku za oboljevanje od tuberkuloze, a danas već postoje algoritmi hemioprofilakse koja se uvodi kod pacijenata koji treba da prime biološku terapiju“, istakla je Trifkovićeva.
Nedjelja borbe protiv tuiberkuloze obilježava se svake godine od 15. do 21. septembra.
Izvor: Bijeljina danas