Ova naknada je u prvom dijelu godine zakonski definisana, a onda i uvrštena u Posebni kolektivni ugovor za zaposlene u institucijama pravosuđa koji je stupio na snagu prije nekoliko dana.
Po dopunjenom kolektivnom ugovoru pravo na uvećanje osnovne plate od 11,9 odsto imaju zaposleni u sudvima, a 7,9 odsto radnici u kazneno – popravnim zavodima i pripadnici sudske policije.
Predsjednik Sindikata pravosuđa Siniša Petrović napominje da je riječ o jednom od osnovnih zahtjeva zbog kojih je organizovan štrajk 28. februara.
„To je bio uslov da se stavi moratorij na štrajk. U ministarstvu su prihvatili i došlo je do izmjena zakona gdje smo kroz pregovore između naše grupe i Ministarstva pravde došli do načina kako da se to pravo ostvari. U suštini, ovo za radnike znači povećanje njihovih primanja“, rekao je Petrović za CAPITAL.
On navodi da je naknada uvedena imajući u obziru obim, veličinu i težinu posla te zbog materijalne i krivične odgovornosti i rokova sa kojim se suočavaju zaposleni u pravosuđu.
„Imamo još par stvari za koje ćemo se boriti, a to je pravo na posebno iskazivanje toplog obroka i regresa jer smo diskriminisani u odnosu na sudije i tužioce. Ovaj proces vodimo kroz pojedinačne tužbe, a podnijeli smo i inicijativu Ustavnom sudu RS i tu se borba nastavlja“, zaključio je Petrović.
Podsjećamo, Vlada Republike Srpske je u maju ove godine utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o platama zaposlenih u institucijama pravosuđa, kojim su stvorene pretpostavke da se zaposlenima u ovim institucijama mogu isplatiti naknade zbog prirode posla koju obavljaju.
Usvajanju zakona prethodio je štrajk koji je izazvao pravi kolaps u pravosuđu.
Izvor: Capital.ba