Cvjeta siva ekonomija

Iako ne postoje precizni podaci o tome koliko je radnika u Republici Srpskoj zaposleno u zoni sive ekonomije, procjene govore da se radi o 30 odsto od ukupno zaposlenih radnika u privredi, kojih ima oko 150.000.

REPUBLIKA SRPSKA

Poslodavci i sindikalci slažu se da je ovaj broj svakim danom sve veći, uzme li se u obzir povećanje poreza i doprinosa, zbog čega je znatan dio legalnog posla prebačen u ilegalu. Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, Ranko Milić, ističe da je cjelokupno loše stanje u privredi RS, pored krize, uzrokovano sivom ekonomijom, koja uzima sve više maha.

"Od oko 150.000 nezaposlenih lica mnogo njih je na birou samo radi zdravstvene zaštite, a obavljaju neki posao u sivoj zoni i za njega se ne plaćaju obaveze. Na ovaj način na gubitku su poslodavci koji uredno plaćaju obaveze državi", rekao je Milić.

On je istakao da siva ekonomija ima podlogu za razvoj u lošim zakonskim rješenjima, koje treba hitno mijenjati, kao i u neefikasnoj kontroli inspekcije.

"Država mora naćin načina da sivu ekonomiju sprovede u legalne okvire, jer sivo tržište kod nas ostvaruje najveći dio dobiti, diktira uslove tržišta i pravi nelojalnu konkurenciju onima koji rade legalno", naglasio je Milić.

Da bi se siva ekonomija suzbila što više, Milić smatra da zakon treba urediti na način da se vrši kontrola svih poslovnih aktivnosti koje su sumnjive. "Ne možete renovirati kuću, pozvati majstora i platiti mu, a da on nije registrovan, prijavljen i neće platiti porez na dobit koju je ostvario. Sve to treba eliminisati da bi se ovaj problem riješio", naglasio je Milić.

Prema riječima predsjednice Saveza sindikata RS, Ranke Mišić, rad na crno najviše je prisutan tokom sezonskih poslova i to u oblasti građevinarstva, prerade drveta, trgovine i ugostiteljstva. Mišićeva je istakla da je ovaj problem zbog novih nameta privredi sigurno postao izraženiji.

"Po zakonu, ako se nađe jedan radnik koji radi na crno mjera koju može da izrekne inspektor jeste zatvaranje preduzeća. Dok se to ne počne primjenjivati, siva ekonomija će nanositi štetu radnicima, poslodavcima koji uredno posluju i državi, koja po ovom osnovu milione gubi na godišnjem nivou", istakla je Mišićeva.

Prema podacima Republičke inspekcije rada, rad na crno u RS u ovoj godini povećan je za dva odsto u odnosu na proteklu godinu. U prvih šest mjeseci ove godine sprovedene su 923 kontrole iz oblasti radnih odnosa i zatečeno je 294 radnika koji s poslodavcem nisu imali zaključen ugovor o radu i nisu bili prijavljeni na obavezne vidove osiguranja.

"U ovim slučajevima inspektori su izdavali prekršajne naloge i rješenjem nalagali poslodavcu da radniku obezbijedi radnopravni status u skladu sa zakonom", rekao je v.d. glavnog republičkog inspektora rada i zaštite na radu, Goran Grgić.

Za poslodavca koji primi radnika a da prethodno s njim nije zaključio ugovor o radu i nije ga prijavio na obavezne vidove osiguranja, Zakonom o radu propisana je kazna u iznosu od dvije hiljade KM do 15.000 KM.

 

Umjereno oblačno
  • 04:00

    Umjereno oblačno
    -0°C
  • 07:00

    Umjereno oblačno
    -1°C
  • 10:00

    Oblačno
    1°C
Umjereno oblačno

★ BDBOX oglasi SVI OGLASI